PÁLENÍ ČARODEJNIC NA ZAHRADĚ MPVP

Brno- V pátek 26. 5. 2017 se již uskutečnilo dlouho očekávané pálení čarodejnic v areálu našich sociálních podniků. Nevlídné počasí konečně ustoupilo, a tak jsme se mohli 26. 5. 2017 po 16. hodině konečně sejít na pálení čarodějnic na zahradě našich sociálních podniků. Bylo to milé posezení s kolegyněmi i kolegy. Součástí akce byla také soutěž o nejlepší čarodějnici i čaroděje. Výsledky soutěže všichni znáte.  Občerstvení bylo zajištěno v podobě špekáčků, přiloženého pečiva a nápojů. Příjemná atmosféra vládla i při opékání. Děkuji organizátorům za bedlivou přípravu, díky které akce hladce proběhla.

V následujících řádcích se dovíte o původu pálení čarodějnic, jež má velmi dlouhou tradici. Dnes se již málo ví, že to byl kdysi pohanský svátek, který se později stal lidovým zvykem a tradicí nejen na českém venkově. Ve Filipojakubské noci prý dokázaly zlé síly vládnout ještě větší magickou silou než jindy. To se připisuje úplňku, který tuto noc vychází. Tato světelně příznivá noc byla vhodným okamžikem pro slet čarodějnic z celého světa. Lidé tehdy začali Filipojakubskou noc označovat jako noc čarodějnic.

Ochranou proti čarodějnicím bylo pálení ohňů na vyvýšených místech. Čarodějnice neměly jen negativní vlastnosti a schopnosti. Byly i ty, které rozuměly bylinám, a tak uměly z lidí vypudit nemoci. Tento svátek je rovněž i oslavou začínajícího jara a na mnoha místech se stavějí májky jako symbol poselství přicházejícího května. Obdobný svátek „pálení čarodějnic“ jako u nás slaví lidé na Slovensku, v Polsku, Německu, Švédsku, Finsku, ve Velké Británii a mnohých dalších zemích.

Tímto chci  poděkovat všem kolegům, kolegyním a jejich příbuzným za účast a doufám, že se příští rok zase všichni sejdeme.

Kontaktní osoba/autor: Mgr. Pavel Pešta

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.