2. 2. 2017 – Nabízíme i bylinky

Sociální podnik HLÍVENKA s.r.o. nabízí zákazníkům nejen houby, ale i různé byliny. Aktuálně máme v nabídce meduňku a oregáno, které na zahradě našeho hospodářství pěstujeme, následně sušíme v sušičce a dále je nabízíme k prodeji.

Bylinky od nás jsou baleny po 12 dkg za cenu 13 Kč.

Objednávat můžete na: objednavky@hlivenka.cz

nebo tel.: 515 919 520 nebo 515 919 511.

Pro lepší orientaci v těchto bylinách jsme připravili následující řádky, které zajisté napomůžou v rozhodnutí, kterou bylinu si vybrat, aby vaše tělo bylo nejvíce uspokojeno.

Meduňka lékařská lidi zaujala svými výbornými léčivými vlastnostmi. Kdyby je neměla, ani bychom nevěděli, že existuje, protože na jejím vzhledu je totiž obtížné něco hezkého objevit. Drobné květy totiž rozkvétají postupně, vyskytují se poskrovnu, protože celá rostlina je málo atraktivní a jako okrasa se nehodí. V době květu se léčivé vlastnosti mění, proto se meduňka sbírá před obdobím květu. Má příjemnou, citronovou vůni a chuť velmi podobnou medu, podle níž také dostala pojmenování. Meduňka je „víceletka“, u nás ale volně neroste, jen se pěstuje. Dnešní velká popularita meduňky, v době stresového života, je plně pochopitelná. Dobré vlastnosti meduňky však byly známé již odedávna. Věhlasný lékař a přírodovědec Paracelsus ji označoval elixírem života asi proto, že je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Takových rostlin je více, ale meduňka má vliv nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale působí na všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Snižuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Utišuje také záchvaty kašle dětí podobně jako mateřídouška. Uvolňuje také křeče žaludku a pomůže i proti zvracení v těhotenství. Hodí se také při migréně a při oparu.

Oregáno oplývá spoustou dobrých účinků, z kterých jsou nejvíce využívaný jeho schopnosti čistit zahleněné plíce. Také zabírá při úporném suchém kašli nebo při chronickém kataru a ostatních nemocech průdušek. České pojmenování oregána je dobromysl, které vychází pravděpodobně z velmi pozitivního působení na nervovou soustavu, protože jsou prokázány uklidňující účinky, a tak z tohoto hlediska částečně nahrazuje i působení kozlíku. Rovněž posiluje organismus a zlepšuje funkce krevního oběhu. Toto jsou účinky, které určitě zlepší i naši mysl, proto tento český název. Má i dezinfekční účinky, pozitivně působí na žaludek, proti plynatosti a také upravuje stolici. Snižuje riziko křečí a ženy ji vyhledávají i proto, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá. Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou do bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus. Velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí. Prospěšné je oregano i při revmatismu a kožních onemocněních. Bývá také součástí inhalačních směsí podávaných při rýmě, chřipce, zánětu průdušek a podobně.

Kontaktní osoba/autor: Mgr. Pavel Pešta, redaktor MPVP

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.